Skip to content

Latest commit

 

History

History
44 lines (30 loc) · 1.5 KB

README.md

File metadata and controls

44 lines (30 loc) · 1.5 KB

Bakery Assignment

Bakery Assignment based on Bakery Shop.

Background

A bakery used to base the price of their produce on an individual item cost. So if a customer ordered 10 cross buns then they would be charged 10x the cost of single bun. The bakery has decided to start selling their produce prepackaged in bunches and charging the customer on a per pack basis. So if the shop sold vegemite scroll in packs of 3 and 5 and a customer ordered 8 they would get a pack of 3 and a pack of 5. The bakery currently sells the following products:

Name Code Packs
Vegemite Scroll VS5 3 @ $6.99, 5 @ $8.99
Blueberry Muffin MB11 2 @ $9.95, 5 @ $16.95, 8 @ $24.95
Croissant CF 3 @ $5.95, 5 @ $9.95, 9 @ $16.99

Task:

Given a customer order you are required to determine the cost and pack breakdown for each product. To save on shipping space each order should contain the minimal number of packs.

Input: Each order has a series of lines with each line containing the number of items followed by the product code. An example input:

10 VS5    
14 MB11
13 CF

Output: A successfully passing test(s) that demonstrates the following output:

10 VS5 $17.98
    2 x 5 $8.99

14 MB11 $54.8
    1 x 8 $24.95
    3 x 2 $9.95

13 CF $25.85
    2 x 5 $9.95 1 x 3 $5.95

System Requirement

  • Java 8 or higher version
  • Maven

How to build

mvn clean package

How to run

java -jar target\bakery-assignment-1.0-SNAPSHOT.jar